motive

ČAS PLYNIE...

31. október 2012

 

ČAS PLYNIE...

 

      Človek - vo svojej bytosti - v živote prežíva chvíle, na ktoré by rád zabudol, na ktoré, ak si spomenie, mu prinášajú bolesť a utrpenie, no aj také, ku ktorým sa rád vracia, ktoré mu robia radosť, potešenie, ktoré sú skutočne nezabudnuteľné a vzácne.

      Takúto milú udalosť nedávno prežívali tí, ktorí v divadelnom ochotníckom súbore ONDAVAN sa na "doskách, ktoré znamenajú svet" stretávali s Valom Hmurčíkom - Legendou DOS Ondavan Stropkov. Kto je Valo Hmurčík, to netreba hádam predstavovať - pre nás, pre všetkých je to Pán herec s vlastnosťami, aké sa dnes už tak ľahko nevidia. Jeho herecké kreácie, mnohokrát ocenené cenou za herecký výkon, sme mali možnosť obdivovať a priúčať sa takmer 46 rokov. Aký bol náš "ujo Hrumčík" keď žil ten neopísateľný pocit, byť niekym iným, žil život postáv, mohol rozpovedať príbeh, odosobniť sa od reality a žil v túto chvíľu ten sen, ktorý vie byť tak krásne reálny...keby sa mohol tak nikdy neskončiť - za neho hovoria jeho postavy: Lovecký v Kubovi, lekárnik vo Frndolíne, Potomský v Inkognite, Reiner v Sóle pre bicie hodiny, učiteľ v Kohútovi..., farár v Najdúchovi, kráľ vo Vymenenej princezne, Gros v Sonatíne pre páva, Lízal v Mariši, Štefan v Ženskom zákone, Ezop (ktorého si s Tebe vlastnou bravúrou stvárnil) v Líške a hrozno, Adam Trnka v Rysavej jalovici, Potkan v Čaji u pána senátora, doktor v Sluhovi dvoch pánov, Wachsler v Geľovi Sebechlebskom, Tesnošil v Kocúrkove, Mrnčo v Bačovej žene, Oriešok v Dobrodružstve pri obžinkoch, barón vo Vejári, Anzelm v Lakomcovi, hosinský v Mariši, alebo Tomáš v Statkoch – zmätkoch. Patrí k zakladateľom DOS O ndavan, jeho vynikajúcim protagonistom a nezabudnuteľným členom. Nadišiel, podľa neho, však čas, kedy mu už zdravie nedovolí pokračovať v tejto záľube aktívnym dianím, avšak stretávať sa spolu budeme už na opačných koncoch - my na javisku a on v hľadisku. No vyplniť po ňom tak hlboko vyrytú brázdu, nebude ľahké.

      Dňa 11.10.2012 za účasti vedenia mesta - prednostu MsÚ Mgr. Ivana Klebana, vedenia OŠaK - Mgr. Tibora Kubičku, Michala Bujdoša a mnohých aktívnych ale aj spomínajúcich členov Ondavanu, sme sa poďakovali za dlhoročnú aktívnu prácu v súbore Valentínovi Hmurčíkovi.

      Bol to večer plný spomienok na nádherné chvíle, ktoré sa dajú prežiť na javisku, v spoločnosti ľudí, ktorí divadlo nosia v srdci, ktorí prinášajú radosť, potešenie aj pobavenie pre druhých.

 

DOS ONDAVAN, alebo

všetci tí, ktorí sa na "doskách" stretávali s Valom Hmurčíkom

Súvisiace obrázky