motive

Mesto ocenilo päť osobností a folklórny súbor

22. január 2016

V piatok 22. januára zasadlo po prvýkrát v novom roku stropkovské mestské zastupiteľstvo. Dlhoročnou tradíciou úvodu roka je slávnostné oceňovanie osobností a kolektívov, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj a zviditeľňovanie mesta. Samospráva ich v závere týždňa ocenila už po desiaty krát.
Čestné občianstvo bolo udelené pátrovi Jánovi Kočišovi in memoriam zásluhy o rozvoj a zveľaďovanie mesta, najmä jeho duchovnej stránky. Čestným občanom sa stal aj stropkovský rodák Jozef Dušan Hric, žijúci na Liptove. Dlhoročného manažéra podniku Tesla Liptovský Hrádok ocenia v rodnom meste za šírenie dobrého mena Stropkova a dlhodobú významnú pomoc v oblasti filantropie, športu a kultúry. Z rúk primátora si Cenu mesta v piatok prevzala folklórna speváčka Mária Mačošková. Rodáčka z Potôčkov pri Stropkove ju získala za celoživotné tvorivé výkony a významné výsledky v umeleckej činnosti a za propagáciu a zviditeľňovanie mesta. Najmladšou z ocenených je 21-ročná stolná tenistka Eva Jurková za šírenie dobrého mena mesta a okresu v oblasti športu. Ďakovné listy si prevzali Juraj Kunc, bývalý riaditeľ podniku Tatra, za rozvoj domáceho priemyslu a folklórny súbor Stropkovčan za rozvoj kultúrneho diania a šírenie dobrého mena mesta.
Tradícia oceňovania osobností a kolektívov vznikla v Stropkove v roku 2004. Odvtedy sa slávnostné zasadnutie zastupiteľstva konalo deväťkrát, do roku 2010 každý rok, neskôr každé dva. Čestné občianstvo bolo doteraz udelené sedemnástim osobnostiam. Z nich spomeňme o. Metoda Dominika Trčku, bývalého riaditeľa podniku Tesla Michala Štepitu, Mariku Gombitovú, rodákov Alojza Čobeja, Beátu Dubasovú či akad. maliara Petra Kocáka.
-msú-

Súvisiace obrázky