motive

Mesto pripravuje vianočné remeselné trhy, máme aj nový betlehem

20. december 2017

trhy

Už po jedenástykrát ožije centrum Stropkova Vianočnými remeselnými trhmi. Tradíciu založili v roku 2007 a odvtedy je toto podujatie neodmysliteľnou súčasťou končiaceho sa adventu a príjemného očakávania Vianoc v meste. Predajcovia a remeselníci budú svoj tovar a výrobky ponúkať širokej verejnosti už od štvrtkového rána, slávnostné otvorenie trhov je naplánované na šestnástu hodinu. Kultúrny program následne otvoria členovia komorného divadla Portál Vianočnou rozprávkou, nasledovať bude vystúpenie domáceho detského súboru Maľovaný svet, predstavia sa aj mladí speváci zo súboru Happy together a štvrtkový program uzavrie vystúpenie chrámového zboru sv. Cyrila a Metoda. V piatok sa jarmočníkom v pásme vinšov a kolied predstaví folklórna skupina Olšavan z Vyšnej Olšavy a čaro blížiacich sa Vianoc obohatí Miriam Bučková zo Súkromnej ZUŠ. Záver piatkového programu bude patriť miešanému speváckemu zboru Karmel. 
Organizátori sa každoročne snažia do Stropkova pritiahnuť čo najviac remeselníkov, ktorí ponúkajú rozličné výrobky z vlastnej produkcie. „Opäť očakávame zhruba štyridsať remeselníkov a predajcov. Veríme, že každý z návštevníkov trhov si v ponuke nájde to svoje. V tomto roku budú nebude núdza o rezbárske a textilné výrobky, vyšívané a háčkované dečky, vianočné oblátky, sušené bylinky, šperky, vyrezávané tradičné hudobné nástroje, včelie produkty, keramiku, sviečky, výrobky z plste a ovčieho rúna, medovníky a mnohé ďalšie tradičné výrobky. No a nezabudli sme ani na niečo teplé pod zub i na zahriatie,“ priblížil vedúci Odboru školstva a kultúry MsÚ Tibor Kubička. Prebiehať bude aj dobročinný predaj výrobkov z dielní miestnych sociálnych zariadení – Domu detí Božieho milosrdenstva, Domova sociálnych služieb a Nového domova. 
Už po štvrtýkrát bude príjemným spestrením trhov sviatočný Primátorský punč, ktorý bude Stropkovčanom a návštevníkom mesta podávať primátor Ondrej Brendza. Tohtoročnou novinkou pre Stropkovčanov je popri doplneniu vianočnej výzdoby v centre mesta aj nový drevený betlehem s jedenástimi postavami od majstra rezbára Jána Špulera z Oravy. 
-msú-