motive

Stropkovské dni medu označujú aj ako národný sviatok včelárstva

22. november 2017

Naše mesto sa v dňoch 24. a 25. novembra už po jedenástykrát stane centrom včelárstva na Slovensku. Obľúbené Dni medu sa v Stropkove konajú od roku 2007 a u laickej i odbornej verejnosti sa tešia veľkej obľube. Tradíciu založil predseda Slovenského zväzu včelárov v Prešovskom kraji a v okrese Stropkov Gabriel Foťko po tom, ako v roku 2006 hostil Stropkov Národnú výstavu včelárstva. „Spočiatku sme sa obávali, či budeme mať záujem a podporu zo strany verejnosti, no dnes vidím, že Dni medu si našli pevné miesto v kalendári kultúrno-spoločenských podujatí v meste a dovolím si povedať, že patria k jednému z najvýznamnejších podujatí v regióne. Vo včelárskej komunite je naša výstava dokonca vnímaná ako národný sviatok včelárstva na Slovensku. Z roka na rok registrujeme nárast záujmu verejnosti, o popularite podujatia svedčí napríklad aj množstvo prác zapojených do súťaží, ktorých úroveň každoročne stúpa,“ uviedol G. Foťko.

V piatok je slávnostné otvorenie v Kultúrnom stredisku naplánované na desiatu hodinu predpoludním. Ešte pred tým sa uskutoční vyhodnotenie výtvarnej súťaže Včely a včelári očami detí a súťaže O najkrajší medovník. Seriál odborných prednášok začne popoludní hlavný organizátor Gabriel Foťko. Témou jeho vystúpenia bude chov včelích matiek a rozmnožovanie včelstiev odložencami. Počas obidvoch dní bude v dejisku podujatia prebiehať prezentácia i predaj včelárskych potrieb, medoviny a včelích produktov, ako aj ochutnávka rôznych druhov medu. Včelárstvo bude osobitne prezentované aj pre deti materských škôl, žiakov a študentov základných a stredných škôl. Verejnosť si môže svoju zručnosť vyskúšať napríklad aj v tvorivých dielňach pri zdobení medovníkov. Medzinárodný punc dodá podujatiu účasť včelárov z Poľska, Maďarska i Ukrajiny.

Sobotný program odštartuje vyhodnotenie súťaže o najlepší med okresu Stropkov. V rámci odborných prednášok vystúpi Michal Vinc s témou zavádzania nových technológií do včelárstva, o prevencii a tlmení chorôb včiel bude prednášať MVDr. Juraj Toporčák, PhD. a záujmu verejnosti určite neujde prednáška MUDr. Štefana Košlíka, Csc. na tému apiterapie – využitiu včelích produktov vo výžive a prevencii chorôb človeka.

Podujatie už od jeho vzniku podporuje aj samospráva a aj tento ročník bude spoločným dielom včelárov a radnice. „Hoci sme malé mesto, ale žije tu veľa vzácnych ľudí, vďaka ktorým sa dostávame do povedomia celého Slovenska. Jedným z podujatí nadregionálneho a dovolím si povedať aj medzinárodného významu sú aj Dni medu. Včelárstvo má v našom regióne dlhoročnú tradíciu a vďaka našim včelárom máme to šťastie, že môžeme hostiť podujatie takejto vysokej úrovne. Mesto ako spoluorganizátor podujatia už jedenásť rokov podporuje túto aktivitu a verím, že aj tohtoročné Dni medu dopadnú na výbornú,“ povedal primátor Stropkova Ondrej Brendza.

 -msú-

K stiahnutiu

Súvisiace obrázky