motive

V piatok a sobotu môžete podporiť zbierku Biela pastelka

21. september 2017

biela pastelka_hamsik

Víťazstvá, ktoré pomáhajú

Na jednej strane isté a hlavne bezpečné kroky s bielou palicou, reliéfne bodky usporiadané do písmen, slov a viet, písanie mailov či SMS rutinou, na druhej vsietený gól, prekonaný rekord či medaila na hrudi. Všetko víťazstvá, ktoré pomáhajú a posúvajú nás vpred. Práve víťazstvá spojili verejnú zbierku Biela pastelka s jej tohtoročným ambasádorom Marekom Hamšíkom. 

Verejnú zbierku Biela pastelka organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) už od roku 2002. Jej výnos bude použitý na dofinancovanie špeciálnych rehabilitačných programov pre ľudí so zrakovým postihnutím, obhajobu ich práv, odstraňovanie a prevenciu vytvárania architektonických a dopravných bariér. „Ďakujeme všetkým, ktorí sa rozhodnú prostredníctvom Bielej pastelky podporiť našu činnosť," hovorí predseda ÚNSS, pán Branislav Mamojka. „Aj vďaka tomu môžeme na pomyselný stupeň víťazov viesť všetkých, ktorí o to prejavia záujem, a to na celom území SR."

Biela pastelka 2017 je zapísaná v Registri verejných zbierok Ministerstva vnútra SR od 1.6. do 31.12. Pomôcť je možné príspevkom na účet SK23 1111 0000 0014 3025 8006, zaslaním SMS na číslo 820 v hodnote 2 € v sieti všetkých mobilných operátorov  či on-line na www.bielapastelka.sk. Počas hlavných zbierkových dní Bielej pastelky 2017, ktorými sú piatok 22. a sobota 23.9., bude môcť verejnosť v uliciach 300 miest a obcí po celom Slovensku stretnúť takmer 3500 našich dobrovoľníkov, ktorí budú za ľubovoľný príspevok ponúkať spinky v tvare bielej pastelky.

To, aké to je byť slabozrakým či nevidiacim, si v piatok 22. 9. bude môcť každý vyskúšať na vlastnej koži. V ZOC Max v Prešove, na Námestí sv. Egídia v Poprade alebo na Námestí slobody v Humennom ponúkne ÚNSS vo svojich informačných stánkoch prezentáciu svojej činnosti, prehliadku rôznych kompenzačných a optických pomôcok, možnosť napísať si niečo v Braillovom písme, ale aj odfotiť sa s maketou kapitána SSC Neapol Mareka Hamšíka. V Prešove budú vďaka spoločnostiam Alcon a Novartis k dispozícii odborníci, ktorí záujemcom bezplatne zmerajú vnútroočný tlak a očné pozadie. Deťom vo veku od troch do šiestich rokov budú vyškolení zamestnanci ÚNSS merať zrakové parametre prístrojom Plusoptix, ktorý dokáže s vysokou mierou spoľahlivosti určiť začínajúce alebo už existujúce vývinové poruchy zraku.

Viac informácií získate na www.bielapastelka.sk a na Facebooku Bielej pastelky, kde bude od 19.9. prebiehať dražba futbalového dresu Bielej pastelky a futbalovej lopty s originálnym podpisom Mareka Hamšíka.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska je občianske združenie, ktorého členmi sú nevidiaci a slabozrakí ľudia, ich priaznivci, priatelia a rodičia. V súčasnosti má viac ako 4 000 členov združených v 64 základných organizáciách. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje ľuďom so zrakovým postihnutím v každom kraji Slovenska bezplatne. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vznikla v roku 1990. 

Kontakt:
Žofia Teplická , vedúca Krajského strediska ÚNSS v Prešove
Tel.: 051/772 44 21, 0905 477 974
e-mail: zofia.teplicka@unss.sk
 

Súvisiace obrázky