motive

V Stropkove chystajú kultúrny víkend. Výstava slávneho rodáka i 49. premiéra miestnych ochotníkov

21. apríl 2015


(STROPKOV, 21. 4. 2015) V závere marca mesto Stropkov úspešne ukončilo projekt rekonštrukcie Kultúrneho strediska. Práce na obnove budovy začali v septembri minulého roka a preinvestovalo sa tam takmer 600 tisíc eur. Kultúrne stredisko zateplili, osadili nové okná a kompletne vymenili elektroinštaláciu, vzduchotechniku, krov a strešnú krytinu, časť javiska i vnútorného zariadenia. Očakávanou novinkou bude moderná kinotechnika, vrátane technológie 3D kina. Mesto v súčasnosti pripravuje jeho prevádzku, pred tým je však ešte potrebné splniť administratívne podmienky vyplývajúce zo zaradenia do siete slovenských kín i vyškoliť personál. Kino v meste obnoví svoju činnosť po 15 rokoch.
Už cez víkend je naplánované slávnostné otvorenie obnoveného kultúrneho strediska. Program začne v piatok symbolickým prestrihnutím pásky. „Nasledovať bude galaprogram za účasti domácich súborov i partnerov z poľských miest Korczyna a Rzeszów. Hosťom programu bude známa folklórna speváčka, rodáčka z regiónu, Mária Mačošková. Sobota bude patriť vernisáži výstavy čestného občana Stropkova, akademického maliara Petra Kocáka. Verejnosti bude priamo na nej prezentovať tvorbu čínskej kaligrafie, ktorej sa v poslednom období intenzívne venuje. Po nej sa uskutoční projekcia krátkometrážneho filmu Zapredaný z dielne dvojice miestnych filmárov Dáriusa Barnáša a Lukáša Šalapa. Kultúrny víkend vyvrcholí v nedeľu večer premiérou divadelného ochotníckeho súboru Ondavan, ktorý sa vo svojej 49. sezóne predstaví hrou Ferka Urbánka Kamenný chodníček," priblížil vedúci Odboru školstva a kultúry MsÚ v Stropkove Tibor Kubička.
V rámci projektu „Stretnutie kultúr Karpatského pohoria" sa okrem rekonštrukcie kultúrneho strediska konali aj ďalšie aktivity. Jeho celková hodnota predstavuje takmer 959 tis. eur. Mesto Stropkov získalo z tohto balíka vyše 701 tis. eur, poľský partner 257 tis. eur. Spolufinancovanie z vlastných zdrojov predstavuje 35 066,49 eur. Na modernizáciu strediska bolo vyčlenených takmer 600 tisíc eur, zo zvyšných peňazí boli v priebehu minulého roka financované sprievodné kultúrne podujatia a v príprave sú aj nové propagačné materiály. Prvý termín ukončenia rekonštrukcie, december 2014, mesto nestihlo a nové vedenie muselo požiadať o jeho predĺženie. V opačnom prípade by musela samospráva celú sumu vrátiť. Riadiaci orgán napokon umožnil posunúť kolaudáciu na koniec marca.
-msú-