motive

Zraneného „Lojza“ nahradí v Stropkove Peter Bič Project

30. júl 2015

STROPKOV (27. júl 2015) Nadchádzajúci víkend sa v Stropkove chystajú na vyvrcholenie leta v podobe tradičného jarmoku. V tomto roku napíše svoju 21. kapitolu a miestni i návštevníci sa opäť môžu tešiť na viacero prekvapení v rámci oficiálneho programu aj sprievodných podujatí.
Jarmočné prípravy skomplikovala zložitá dopravná situácia v Stropkove a mesto muselo siahnuť po krízovom scenári - dočasnú uzávierku Hlavnej ulice, cesty I. triedy, kompetentné orgány nepovolili, preto bude jarmok umiestnený na Námestie SNP a ulice Cintorínska a Zámocká. Kultúrny program začne v piatok popoludní. Prvý jarmočný deň a večer bude patriť predovšetkým folklóru a folkrockovým kapelám. Pre deti bude v parku pripravený cirkus jedného klauna v uličke remesiel. V Stropkove vystúpi aj medzinárodná formácia novej cirkusovej školy na Slovensku Skús cirkus, v ktorom sa predstaví bývalý člen svetoznámeho Cirque de soleil (Slnečného cirkusu) Juraj Benčík a jeho francúzsky kolega Guillaume Laconte. Hlavný večerný program odštartuje folklórny súbor Stropkovčan, s ktorým bude hosťovať Mária Mačošková. Vystrieda ich hudobno-zábavná skupina Ščamba. Korene slovenského folklóru pretvorené do moderného šatu populárnej hudby bude jarmočníkom prezentovať folkrocková kapela Hrdza. Záver večerného programu bude až do druhej rána patriť skupine Wendigo. V sobotu je okrem detských predstavení pripravený koncert ilavského Drístu, ktorý odohrá zmes ľudoviek v rockovej úprave. Hlavnou hviezdou večera bude košická skupina Peter Bič Project. Tá nahradila pôvodne plánované vystúpenie kapely Lojzo, ktorej sa krátko pred jarmokom zranil jeden z hudobníkov. Príjemné hudobné osvieženie v podobe rock and rollu a rockabilly prinesú do Stropkova členovia formácie The Cellmates. Záver jarmoku bude patriť diskotéke.
Okrem hlavného programu je počas jarmočného víkendu pripravených aj množstvo kultúrnych a športových sprievodných podujatí. Otvorená bude jedinečná výstava stropkovských fotografov Život mesta zameraná na dokumentáciu stropkovských kultúrno-spoločenských akcií v ostatných desaťročiach, miestni divadelníci z Ondavanu odohrajú reprízu hry F. Urbánka Kamenný chodníček, v spoločenskej sále kultúrneho strediska je sprístupnená výstava Andyho Warhola - Biela tvár na čiernom plátne spojená s odbornými prednáškami a pripravené sú aj výstavy československej numizmatiky a výroby flanderskej čipky z dielne M. Flešárovej. Na svoje si prídu aj mladí športovci v rámci 24. ročníka žiackeho futbalového memoriálu Alojza Lehockého a 1. ročníka Ondavskej detskej cyklotour, pretekov na horských bicykloch.

-msú-