Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
StropkovHľadať
 
 

Domaša - Rekreačná oblasť Valkov

Vodná nádrž Veľká Domaša leží na strednom toku Ondavy v Nízkych Beskydách. Meno dostala po zaplavenej obci Veľká Domaša. Vody Ondavy zaplavili 6 obcí úplne a 2 obce čiastočne. Na ich miestach vznikla rozsiahla vodná plocha, ktorá zabrala 1422 ha. Objem nádrže pri najnižšej prevádzkovej hladine je 17 miliónov m³ a pri najvyššej 146 miliónov m³. 

Foto: Vodná nádrž Domaša

Valkov je jednou z najkrajších, najudržiavanejších a najnavštevovanejších rekreačných oblastí. Nachádza sa na západnom brehu vodnej nádrže a je centrom stropkovskej časti Domaše. Väčšina chatárov, ale ja turistov pochádza z okresov Stropkov, Svidník, Bardejov, Prešov a Humenné.

Foto: Rekreačná oblasť Domaša Valkov

Prístup do strediska je z cesty Vranov nad Topľou – Stropkov, kde pri Turanoch nad Ondavou odbočíme na Fijaš a za mostom doľava okolo Lomného cez Bžany do Valkova. Od Prešova cez Giraltovce a Kručov ešte pred mostom odbočíme doprava popri Lomnom na Bžany do Valkova. Za vstup do rekreačnej oblasti sa vyberá rekreačný poplatok. Stredisko Valkov sa delí na dve časti: severná až po druhú zátoku má názov Valkov, od druhej zátoky na juh sa volá Tíšava. V zátoke na Tíšave je upravená pláž, vybudovaný autokemping, stanová základňa, potraviny, občerstvenie, voda, WC, požičovňa športových potrieb a pri areáli veľké parkovisko. 

Foto: RO Valkov - pláž

Foto: RO Valkov - pláž

Foto: RO Valkov - pláž

V časti Valkov je upravená pláž, požičovňa športových potrieb, možnosť ubytovania, stravovania, občerstvenia, predajne potravín. Pod cestu sú rozsiahle pláže, nad cestou sú predajne a reštaurácie, vyššie za nimi hotely a chaty, ktoré obklopujú lesné komplexy, do ktorých je zo všetkých strán dobrý prístup.

Foto: RO Valkov - Tíšava

Nenáročné prechádzky po ceste cez Valkov, Tíšavu k trepeckému kostolíku možno vystriedať náročnejšími cez Grofňu (375 m) do strediska Dobrá, na Lysú Horu (349 m), 2 ½h, Stavenec (323 m), alebo absolvovať hrebeňový okruh, 3 h. Cestou sa možno zastaviť na zber húb, najmä hríbov, plávok, bedlí, pečiarok, kozákov, rýdzikov a podpňoviek.


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka