Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
StropkovHľadať
 
 

Bukovce - Kláštor na bukovej hôrke

Bukovce - Kláštor na bukovej hôrke

História Bukoveckého kláštora rádu sv. Bazila Veľkého sa datuje od roku 1742, no jeho korene sú o niekoľko desaťročí staršie. Pôvodne stála na mieste neskoršieho kláštora zanedbaná kaplnka. Istý čas sa o ňu staral pustovník Arzén, nazývaný Bosák. Býval v príbytku, ktorý pristavali ku kaplnke. Po jeho smrti boli objekty rozšírené, čím vznikol kláštor. Východne od tohto objektu stál kamenný kostol, na ktorom bol zaznamenaný rok 1683.

Foto: Bukovce - Kláštor na bukovej hôrke

Ďalšie informácie o kláštore sa zachovali až z roku 1738. Týkajú sa prvého stáleho obyvateľa a zároveň prvého predstaveného kláštora – otca Jaselského.  S ním sa spájajú počiatočné stavebné úpravy objektu, interiéru aj exteriéru. Počas jeho pôsobenia bola k severnej strane pribudovaná jedna cela (v neskoršom období táto miestnosť slúžila ako karcer, väzenie pre mníchov) a bol prestavaný a nanovo zariadený kostol, v ktorom zároveň vymenil ikonostas a oltár. Zariadenie získali aj ostatné budovy a vďaka donácii grófa Tomáša Sirmaja (Szirmay) sa mu podarilo rozšíriť kláštorné majetky. K najvýznamnejším činom otca Jaselského patrilo taktiež povolenie konať púte, ktoré pre kláštor získal od pápeža Klementa v roku 1742.

Bukovce - Kláštor na bukovej hôrke

Existencia a rozvoj kláštora v nasledujúcich rokoch záviseli od osobnosti a činnosti jednotlivých predstavených. Koncom 18. st. hrozil kláštoru zánik, no predstavenému Arzénovi Kocákovi sa podarilo tento stav zvrátiť, zachrániť kostol aj kláštor a pristavať vežu. V prvej polovici 19. st. boli tieto budovy niekoľkokrát opravované. Prvá veľká skaza postihla kláštor v roku 1849, keď ho prechádzajúce ruské vojská spustošili. Jeho oprava stála veľa úsilia a financií, ale bola úspešne dokončená v roku 1856. Súčasne s opravou bola vymenená strecha kostola a veže.  V nasledujúcom roku bol obnovený interiér kostola a kaplnky. Koncom 19. st. došlo k ďalšej oprave kostola, kláštora, kaplnky a ikonostasu. Pri tej príležitosti došlo v roku 1896 k opätovnému vysväteniu kostola.

Bukovce - Kláštor na bukovej hôrke

V období pred prvou svetovou vojnou bol Bukovecký kláštor dôležitým centrom cirkevného života gréckokatolíkov. V dôsledku vojnových udalostí bol však zničený. V 30. rokoch 20. st. boli snahy o obnovenie jeho činnosti, no nepodarilo sa to v pôvodnom rozsahu. K definitívnemu zániku došlo v 50. rokoch, keď bol kláštor úplne zničený.

Bukovce - Kláštor na bukovej hôrke

Celý neskorobarokový kláštorný komplex baziliánov tvorilo šesť obytných izieb, veľká jedáleň, kuchyňa, karcer (neskôr slúžil ako sklad) a hospodárske budovy na majeri. Rozprestieral sa na kopci v katastri obce Bukovce, severovýchodne od cesty smerom od Stropkova k údoliu. V minulosti mala cesta strategicky význam, pretože spájala severný Zemplín s Poľskom. V čase panovania Jozefa II. sa nazývala „Jozefova cesta - Jozefínka“. Slúžila ako krajinská cesta, spájajúca Stropkov – Krajnú Poľanu – Barwinek.  V areáli bývalého kláštora sa v súčasnosti nachádza chrám Povýšenia sv. Kríža a kaplnka z roku 1742, zasvätená Premeneniu Pána. Spomienkou na kláštor a s ním spojený náboženský život sú každoročné púte na sviatky Zoslania Svätého ducha, Svätého Premenenia nášho Pána Boha a Stvoriteľa a Povýšenie úctyhodného a životodarného kríža nad celým svetom.

Bukovce - Kláštor na bukovej hôrke

Buková hôrka, ktorá sa nachádza v blízkosti Bukovej Hôrky je známym pútnickým miestom. K chrámu z roku 1792, ktorý je položený na štíte hory vedie cesta, pozdĺž ktorej sú rozmiestnené zastavenia krížovej cesty.


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka