Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
StropkovHľadať
 
 

Aktuality - všeobecné oznamy

Jarmočná tombola - výherné čísla piatok 2. 8. a sobota 3. 8. 2019Vytlačiť
 


 
 

Stropkovský jarmok oslavuje jubileumVytlačiť
 

Hlavnými účinkujúcimi Jana Kirschner a Hex

jarmok logo 2019.jpgV meste vrcholia prípravy na 25. ročník obnoveného jarmoku. Od piatku do nedele očakávame tisícky návštevníkov, pre ktorých je pripravený bohatý kultúrny program, množstvo sprievodných podujatí a na svoje by si mali prísť i nakupujúci, keďže na Hlavnej ulici i námestí by malo svoje výrobky i občerstvenie ponúknuť vyše 150 predajcov.
Rok 2019 je pre Stropkov v mnohom jubilejný: v marci oslávili 615. výročie prvej písomnej zmienky, v máji 350. výročie založenia Bratstva sv. škapuliara  a tretím jubileom sa pýši nadchádzajúci jarmok. Jeho neoficiálnym začiatkom bude v piatok popoludní tradičné stretnutie partnerských miest Stropkova – poľských Korczyny, Bilgoraja a Ropczyc, Bíliny z Čiech a Novovolynska z Ukrajiny. Slávnostné otvorenie jarmoku je naplánované na šestnástu hodinu na Námestí SNP. „Stropkovský jarmok, ktorého tradíciu sme obnovili v roku 1995, je právom hodnotený ako jeden z najatraktívnejších na východe Slovenska. Vďaka za to patrí mojim predchodcom i tímu organizátorov, ktorí za štvrťstoročie dostali jarmok do súčasnej podoby, keď počas prvého augustového víkendu do Stropkova prúdia tisíce ľudí zo Slovenska i zahraničia,“ uviedol primátor Stropkova. Hlavnými účinkujúcimi piatkového programu bude poľská formácia Tolhaje prezentujúca folklórnu hudbu pohraničia v jedinečnom štýle a vrcholom večera bude koncert skupiny Hex. Deti si v piatk popoludní prídu na svoje v interaktívnom predstavení Baby band s pesničkami Fíha a tralala. Sobotný večer bude patriť prešovskej reggae kapele Akustika a vyvrcholí koncertom Jany Kirschner. Počas obidvoch večerov sa po skončení hlavného programu žrebuje bohatá tombola.
Pre motoristov bude centrum mesta uzavreté od piatkového rána. Uzávierka potrvá do nedeľného popoludnia a tranzitná doprava bude presmerovaná cez mestskú časť Bokša. Predajné stánky budú rozmiestnené na ulici Hlavnej, občerstvenie je lokalizované na Námestí SNP. Neodmysliteľnou súčasťou jarmoku je obľúbená Ulička remesiel. V tomto roku tam bude mesto v spolupráci s Podduklianskym osvetovým strediskom vo Svidníku realizovať projekt Remeslo má zlaté dno. Verejnosť sa bude môcť oboznámiť a prostredníctvom tvorivých dielní i vyskúšať brašnárstvo, tkanie na krosnách, povrazníctvo, zvonolejárstvo, drevorezbu motorovou pílou i ďalšie tradičné remeslá. Pre najmenších bude v uličke v sobotu popoludní pripravená Papierová tvorivá dielňa, Zábavné popoludnie s Usmievankou a ďalšie pútavé akcie. „V rámci jarmoku sa samozrejme snažíme čo najviac propagovať aj naše mesto. Aj v tomto roku bude mať v Uličke remesiel svoj stánok  Turistické informačné centrum. V ponuke bude mať viacero nových propagačných materiálov a určite najatraktívnejšou novinkou bude razič mincí s motívom Stropkova,“ priblížil primátor. Organizátori sa v tomto roku zamerali aj na praktickejšie novinky. Po dlhých rokoch sa rozhodli nahradiť neestetické chemické prenosné toalety kontajnerom s plnohodnotnými toaletami.
Počas celého jarmočného týždňa sa v meste konajú sprievodné podujatia v rámci Stropkovského kultúrneho leta – fotografické výstavy, divadelné predstavenia či vernisáže výtvarníkov, v stredu sa 30 darcov zúčastnilo na Jarmočnej kvapke krvi.
-msú-


 
 

Výzva na predkladanie projektov financovaných alebo spolufinancovaných z regionálneho príspevkuVytlačiť
 

NRO.jpgMINISTERSTVO VNÚTRA SLOVENSKEJ REPUBLIKY, OKRESNÝ ÚRAD STROPKOV, Hlavná 51/26, 091 01 Stropkov podľa Metodiky prípravy návrhu ročných priorít akčného plánu rozvoja najmenej rozvinutého okresu podľa zákona č. 336/2015 Z. z. o podpore najmenej rozvinutých okresov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „metodika“)
vyhlasuje výzvu na predkladanie projektov financovaných alebo spolufinancovaných z regionálneho príspevku.

Podrobnejšie informácie k jednotlivým prioritným oblastiam sú dostupné v aktuálnej verzii Akčného plánu okresu Stropkov, ktorý je zverejnený na webovej stránke: http://www.minv.sk/?akcny-plan-okresu-stropkov


 
 

Kúpalisko bude po siedmich rokoch opäť prevádzkovať mestoVytlačiť
 

kupalisko 2.jpgZačiatkom roka ukončila stropkovská samospráva po siedmich rokoch nájomný vzťah s prevádzkovateľom tamojšieho letného kúpaliska, prešovskou spoločnosťou KM Systém, s.r.o. Staronovým správcom areálu sa stal mestský podnik Služba. Hneď po podpise dohody o skončení nájmu spolu s mestom zanalyzovali stav kúpaliska a určili si priority pre nadchádzajúcu sezónu. „Poviem rovno, že areál sme prebrali v nie veľmi dobrom stave. Narazili sme na množstvo problémov a na ich odstránenie i realizáciu zamýšľanej modernizácie sme mali len zhruba dva mesiace. Napriek tomu sme sa ale snažili urobiť maximum pre to, aby návštevníci prišli v lete do kultúrneho prostredia,“ priblížil Dušan Lukáč, riaditeľ Služby. Na jeho pleciach bola príprava celej koncepcie úvodnej etapy modernizácie areálu a koordinácia priebehu prác. Okrem obvyklej údržby a prípravy areálu na leto realizovali na kúpalisku aj investície zamerané na jeho celkové zatraktívnenie. „Postupne sme vybudovali nové detské ihrisko, postavili nové oplotenie zo západnej strany areálu v dĺžke 70 metrov, kúpalisko má nové osvetlenie i ozvučenie, inštalovaný je kamerový systém. Návštevníci budú môcť využívať nový prístrešok s pergolou a terasovým posedením. Zrekonštruované sú šatne a novinkou budú skrinky na uloženie osobných vecí,“ vymenoval riaditeľ. Návštevníkom budú k dispozícii nové ležadlá, slnečníky a dve mobilné prezliekarne i nové trampolíny pre deti. Zamerali sa aj na rekonštrukciu vstupu do areálu, vymenili vstupnú bránu, kompletne zrekonštruovali priestory pokladne, miestnosť pre plavčíkov a bufet. Zabezpečili aj nové koše na separovaný a komunálny odpad. Letnú atmosféru znásobia aj exotické palmy a na sezónu je  pripravené aj ihrisko pre plážový volejbal. Väčšinu stavebných prác v areáli zabezpečovali zamestnanci Služby a celkovo tam bolo preinvestovaných vyše 40 tisíc eur. „Napriek krátkosti času sa nám podarilo urobiť kus dobrej roboty a areál viditeľne opeknel. Dúfam, že pozitívne zmeny ocení aj verejnosť. Nie je našou ambíciou konkurovať rušným akvaparkom. Prioritou je mať v meste príjemné miesto na aktívny oddych pre rodiny počas horúcich letných dní,“ uviedol D. Lukáč.
Financovanie kúpaliska je výhradne na pleciach samosprávy. Primátor Stropkova Ondrej Brendza verí, že celý letný areál sa stane opäť atraktívnym miestom pre oddych Stropkovčanov i návštevníkov mesta. „Modernizácia kúpaliska je pre nás veľkou výzvou. V najbližších rokoch sa chceme zamerať na komplexnejšiu modernizáciu ako ohrev veľkého bazéna, inštaláciu vodných atrakcií a toboganu, zatraktívnenie detského bazéna a budeme hľadať možnosti na celkovú rekonštrukciu samotných bazénov a technológie,“ uzavrel primátor.
Stropkovské kúpalisko otvorili v piatok napoludnie, v prevádzke bude denne od 10.00 do 19.00 hod. a sezóna by mala trvať do konca letných prázdnin.
-msú-


 
 

Vláda schválila investície do priemyslu, infraštruktúry i cestovného ruchuVytlačiť
 

Prvýkrát v histórii zasadla v Stropkove Vláda Slovenskej republiky. Do zoznamu najmenej rozvinutých okresov sme boli Ústredím práce zaradení 19. októbra minulého roka z dôvodu dlhodobo evidovanej vysokej miery nezamestnanosti. Ku koncu mája predstavovala takmer 10,5 %. Hlavným bodom rokovania vlády bolo schvaľovanie Akčného plánu okresu. Jeho cieľom je znížiť mieru nezamestnanosti v okrese podporou vytvorenia 261 pracovných miest do roku 2023. Vláda by to chcela dosiahnuť nasmerovaním aktivít do budovania riadiacich a podporných rozvojových kapacít, rozvoja regionálnej ekonomiky a inovácií, rozvoja ľudských zdrojov a zlepšovania podmienok pre život. „Dnešok vnímam ako historický okamih, keďže tu prvýkrát zasadá vláda. Netajím sa, že máme určité očakávania vychádzajúce z našich priorít zohľadňujúcich potreby obyvateľov mesta i okresu. Za mesto sme si ako kľúčové vytýčili investície do rozvoja priemyslu, budovania infraštruktúry, modernizáciu športovísk a rozvoj cestovného ruchu,“ priblížil primátor Stropkova Ondrej Brendza. V oblasti rozvoja priemyslu pôjde o vybudovanie prístupovej komunikácie do priemyselného parku s priamym napojením na cestu I. triedy. V rámci dopravnej infraštruktúry mesto pripravilo projekt východného prepojenia ulíc Nový riadok a Ul. akad. Pavlova, vďaka čomu sa sčasti odkloní doprava z frekventovanej cesty I/15. Ďalšou z investícií zameraných na rozvoj športu a sekundárne udržanie pracovných miest je I. etapa rekonštrukcie zastaraného zimného štadióna. Jednotlivé projekty získali po 100 tisíc eur. Jednou z najdôležitejších priorít samosprávy je ale preložka spomínanej cesty. „Obchvat Stropkova, resp. preložka cesty I/15, je dlhodobo pripravovaný projekt, ktorý by vyriešil jeden z najpálčivejších problémov nášho mesta. Myslím si, že teraz je vhodný čas, aby sa to dostalo aj na rokovanie vlády a pristúpilo sa k realizácii stavby. Mesto v uplynulom období splnilo všetky podmienky a v spolupráci so Slovenskou správou ciest je projekt pripravený na ďalšiu fázu,“ uviedol O. Brendza.
Z celkovej odhadovanej finančnej investície v rokoch 2019 – 2023 vo výške takmer 73,855 miliónov eur sa predpokladá krytie z programov spolufinancovaných z EŠIF vo výške 68,942 milióna eur. Celková výška regionálneho príspevku bude 1,945 milióna eur. Návrh uznesenia vlády SR ukladá úlohu uvoľniť ďalšie finančné prostriedky z kapitoly Ministerstva financií v sume 1 000 000 eur.
Zasadnutie sa konalo vo veľkej sále historického kaštieľa. 
-msú-


 
 

Mesto uzavrelo roky sa vlečúci spor s PKB Invest dohodouVytlačiť
 

DSCN8069.JPGSchválením súdneho zmieru dali minulú stredu poslanci mestského zastupiteľstva v Stropkove definitívnu bodku za sporom samosprávy s prešovskou spoločnosťou PKB Invest, s.r.o. Tá mesto žalovala pre podozrenie z bezdôvodného obohatenia. Predmetom sporu boli neverifikované práce naviac za 272 500 eur, ktoré mala firma v rámci rekonštrukcie hnedého priemyselného parku v rokoch 2010 a 2011 vykonať nad rámec platnej zmluvy. Ich realizáciu odobril podpisom dodatku č. 3 k Zmluve o dielo bývalý primátor Peter Obrimčák (Smer-SD). Urobil tak bez vedomia poslancov zastupiteľstva i kompetentných zamestnancov úradu. Dodatok okrem toho nebol v zákonnej lehote troch mesiacov zverejnený na internetovej stránke mesta, čím stratil platnosť i účinnosť. Práce navyše neboli odsúhlasené ani stavebným dozorom a bolo sporné či a v akom rozsahu boli realizované. Mesto z tohto dôvodu odmietlo uhradiť doručenú faktúru.
Do ďalšej etapy sa spor dostal vo februári 2014, kedy P. Obrimčák podpísal s prešovskou firmou Dohodu o urovnaní. Svojím konaním vtedy uznal údajný dlh samosprávy. Dokument následne na Okresnom súde spochybnili siedmi poslanci mestského zastupiteľstva. Za pravdu im dal prvostupňový a neskôr i Krajský súd. „Dodatok č. 3 nebol zverejnený v zákonom stanovenej lehote a preto sa naň muselo hľadieť ako keby k jeho uzavretiu vôbec nedošlo. V čase uzatvorenia dohody o urovnaní teda záväzok vyplývajúci z Dodatku č. 3 už neexistoval, preto ani objektívne nemohol byť nahradený novým záväzkom,“ uvádza sa v rozhodnutí KS. V odôvodnení uznesenia zároveň pripomenul, že z uzatvorenej dohody „nie je zreteľné ani to, či deklarované práce naviac boli riadne a včas vykonané, v akom rozsahu, či boli prevzaté stavebným dozorom a či došlo ku kontrole správnosti a úplnosti platobných dokladov.“ 
Po tomto verdikte sa PKB invest obrátila na súd a žiadala úhradu faktúry za práce naviac, ako aj úroky z omeškania, trovy konania a náklady na právne zastúpenie. V prípade uznania ich nároku by malo mesto zaplatiť vyše 450 tisíc eur. Na pojednávaní v januári 2016 nariadil Okresný súd vo Svidníku znalecké dokazovanie. Bol vypracovaný znalecký posudok a prihliadalo sa aj na písomné stanovisko a ohodnotenie prác naviac podľa dokladov stavebného dozoru. Súdny znalec v odbore stavebníctva ohodnotil výšku vykonaných prác v dvoch úrovniach: 154.971,43 eur (hodnota prác vychádzajúca z predložených faktúr žalobcu), resp. 136.239,26 eur (hodnota prác vychádzajúca zo smerných orientačných cien CENEKON). Stavebný dozor vo svojom stanovisku ohodnotil práce na 136.996,66 eur.
Posledné pojednávanie na svidníckom súde sa konalo 29. apríla tohto roku. Obe strany vzali na vedomie závery znaleckého dokazovania a deklarovali zámer uzavrieť roky sa vlečúci spor zmierom. Na pojednávaní bol predložený návrh, aby mesto Stropkov zaplatilo spoločnosti PKB invest sumu 200 tis. eur v lehote do 30. júna 2019, pričom žiadna zo strán sporu nebude mať právo na náhradu trov konania. Výška sumy vychádza z istiny skutočne vykonaných prác zistených znaleckým dokazovaním a čiastočne bola zohľadnená zákonná výška úrokov z omeškania. Návrh na uzatvorenie zmieru bol v stredu predložený na rokovanie mestského zastupiteľstva. Za hlasovalo 15 prítomných poslancov, jeden sa zdržal. Na úhradu dlhu si samospráva vezme krátkodobý úver. „Nemôžem povedať, že ma dohoda teší. Pretože 200 tisíc eur by sme si vedeli predstaviť investovať aj efektívnejšie. Bohužiaľ, dobehol nás starý spor a neuvážené konanie môjho predchodcu. Preto schválenú dohodu vnímam ako rozumný kompromis v roky sa vlečúcom spore. Mesto akceptovalo závery znaleckého dokazovania a z toho sa pri uzatvorení zmieru vychádzalo. Navyše, oproti pôvodným nárokom žalobcu je suma podstatne nižšia. Je tiež treba povedať, že ak by v čase realizácie projektu kompetentní členovia vedenia mesta včas využili zákonné možnosti, deklarované práce mohli byť predmetom nenávratného finančného príspevku a dnes by mesto nemuselo kvôli nezodpovednému konaniu niekoľkých jednotlivcov platiť 200 tisíc eur,“ uviedol po schválení zmieru v zastupiteľstve primátor Stropkova Ondrej Brendza.
-msú-


 
 

Mesto začalo archeologický výskum bývalého hraduVytlačiť
 

vyskum 3.jpgMesto sa dostalo do ďalšej fázy rekonštrukcie námestia, ktorého časť sa nachádza na miestach bývalého hradného areálu. V týchto dňoch tam začali s hrubým odkopom a odstraňovaním pivničných priestorov asanovaných stavieb a následne pristúpia k sondážnemu archeologickému výskumu. Ide o lokalitu, kde ešte pred poldruha rokom stáli posledné dva domy, ktoré samospráva v roku 2016 odkúpila od ich vlastníkov. „Som veľmi rád, že po vykúpení domov a ich asanácii začíname ďalšiu etapu rekonštrukcie nášho námestia. Nachádzame sa na miestach bývalého hradu, historicky najcennejšom území námestia i celého regiónu a preto verím, že sa nám podarí získať nové poznatky o našom meste,“ uviedol primátor Stropkova Ondrej Brendza.
Výskum realizuje archeológ Mário Comisso, ktorý pri výskume vychádza z historických máp pochádzajúcich z prvej polovice 18. storočia. „Začali sme búracími prácami pomocou ťažkých mechanizmov. Vzhľadom na to, že tu donedávna stáli novodobé stavby, potrebujeme odlíšiť, ktoré murivá patrili hradu a ktoré sú až z 20. storočia. Následne pristúpime k samotnému archeologickému výskumu pomocou ručných sondáží,“ priblížil archeológ. Dostupné mapy a nákresy hradu však podľa neho nie sú presné, čo sa potvrdilo už pri prvotnom prekrytí historických máp zobrazujúcich kostol a kaštieľ (súčasti hradného areálu) so súčasnými katastrálnymi mapami. „Máme určité predpoklady, kde by sa línie vonkajšieho obvodu hradu zo severozápadnej časti mohli nachádzať, preto verím, že na tie murivá natrafíme. Následne by sme po ich vyhodnotení mohli pokračovať kopaním sond aj v interiéri, prípadne na miestach, kde sa podľa nákresov nachádzala severovýchodná bašta,“ vysvetlil M. Comisso. Prvé výsledky sondážneho výskumu by mohli byť známe v polovici júna. Pre mesto i Pamiatkový úrad budú podkladom pre realizáciu ďalších výskumov v nasledujúcich rokoch. Celkové závery výskumu budú východiskom pre projekt rekonštrukcie zvyšnej časti námestia. Samospráva bude následne hľadať zdroje na jej realizáciu. „Našim cieľom je dostať niekdajší hrad a celý jeho areál zahŕňajúci sanktuárium a kaštieľ viac do povedomia Stropkovčanov i návštevníkov mesta. Málokto totiž dnes vie, že Stropkov mal kedysi mohutné opevnenie. Ak sa nám záverečnú etapu rekonštrukcie podarí zrealizovať, v meste vznikne atraktívny priestor dýchajúci dávnou históriou,“ uzavrel O. Brendza.
-msú-


 
 

Poslanci schválili najrozsiahlejšie zmeny územného plánu za ostatné rokyVytlačiť
 

DSC_9139_uu.jpgNa piatom zasadnutí sa v stredu stretli stropkovskí mestskí poslanci. Najdôležitejším bodom rokovania bolo schválenie všeobecne záväzného nariadenia týkajúceho sa vyhlásenia záväznej časti zmien a doplnkov územného plánu mesta. Ide o najzásadnejšie zmeny v územnom pláne za posledných 23 rokov. Dokument sa týka 39 lokalít, kde samospráva upravuje využitie územia, resp. nachádza nové možnosti jeho rozvoja. „Obsah aktuálnych zmien a doplnkov by som rozdelil do dvoch rovín. Jednou je legalizácia súčasného stavu, keďže v minulosti sa pri výstavbe či zmenách využitia území nie vždy rešpektovalo územné plánovanie. Je to dedičstvo minulosti a my to dávame do poriadku. Druhá rovina je rozvoj mesta, kedy aj na základe podnetov občanov i podnikateľskej verejnosti reagujeme na ich oprávnené požiadavky. Územný plán nanovo vytyčuje lokality pre výstavbu rodinných domov, bytov, športovísk či školských zariadení a zohľadňuje aj rozvoj priemyslu. V niektorých prípadoch dochádza k zmenám vo využití jestvujúcich objektov, čím dávame zelenú napríklad bytovej výstavbe,“ zhrnul primátor Stropkova Ondrej Brendza. Zmeny okrem toho stanovujú aj záväzné regulatívy pre výstavbu verejnej dopravnej a technickej infraštruktúry a takisto vymedzuje plochy pre verejnoprospešné stavby. Zahŕňa tiež zásady koncepcie ochrany životného prostredia, prírody a krajiny. Na základe podkladov Slovenského vodohospodárskeho podniku bola do územného plánu zapracovaná aj povodňová čiara storočnej vody, kvôli čomu  nebolo možné schváliť využitie niektorých navrhovaných lokalít v blízkosti Ondavy.
Tunajší územný plán bol schválený v roku 1995 a do aktuálnej zmeny boli schválené jeho tri doplnky, naposledy v závere roka 2017. Po schválení uvedených zmien plánuje samospráva ďalej pokračovať v procese aktualizácie územného plánu po zohľadnení potrieb širokej verejnosti i priorít mesta.
-msú-


 
 

V nedeľu štartuje Stropkovská dvadsiatka, Desiatka i Detský beh pre mamičkuVytlačiť
 

medaila SP20.jpgPrvá polovica mája sa v Stropkove i v rámci bežeckej komunity na východe Slovenska spája s jedným z najstarších športových podujatí v regióne – Stropkovskou dvadsiatkou. V nedeľu 12. mája odštartuje už jej 39. ročník a spolu s ňou aj 8. ročník kratšieho behu Stropkovská desiatka. Pre najmenších športovcov pripravili organizátori Detský beh pre mamičky, z roka na rok populárnejšie sprievodné podujatie, na ktorom sa v minulom roku zúčastnilo takmer sto malých bežcov.  
Stropkovčania sa v rámci organizácie pretekov snažia pravidelne zaradzovať novinky smerujúce k zatraktívneniu podujatia. Preteky sú známe kvalitným zázemím pre bežcov a celkovo prajnou atmosférou. Každoročným štandardom sa stala aj príjemná regenerácia po pretekoch v krytej plavárni so saunovým svetom nachádzajúcej sa v ZŠ na Konštantínovej neďaleko cieľa. V tomto roku sa chcú viac zamerať aj na spoločenskú zodpovednosť. „Téma ekológie a zodpovedného prístupu k životnému prostrediu je čoraz aktuálnejšia. Dali sme si za cieľ zabezpečiť na všetky občerstvovacie stanice ekologické biologicky rozložiteľné poháre a ďalšie doplnky, vďaka čomu chceme minimalizovať záťaž na životné prostredie,“ uviedol predseda Klubu bežcov Štefan Kmiť. V tomto duchu sa snažili koncipovať aj tohtoročný štartový balíček a nahradiť igelit textilom. „Vlani sa s veľkým úspechom stretli tričká s ľudovým vzorom, ktoré dostali všetci účastníci pretekov. V tomto roku sme sa rozhodli nadviazať na túto myšlienku a štartovací balíček bude tvoriť bavlnená ekotaška, rovnako so znakmi folkloriky. Sériu uzavrieme bežeckými medailami, pri návrhu ktorých sme sa takisto inšpirovali rovnakým motívom. Bonusom pre tých, ktorí štartovali v minulom roku a prídu aj teraz tak bude kompletná séria,“ doplnil s úsmevom Š. Kmiť.
O tom, že Stropkov má bežcom čo ponúknuť svedčí aj narastajúci záujem o jednotlivé behy. Vlani tam v hlavných kategóriách bežalo viac ako 150 vrcholových i rekreačných bežcov, najviac za posledných 30 rokov. Z roka na rok pribúda aj domácich športovcov. Tunajší polmaratón je aj v tomto roku zaradený do seriálu Východoslovenskej Veľkej ceny vytrvalcov a Oblastnej bežeckej ligy Michalovce – Sobrance.
Preteky štartujú v nedeľu 12. mája o 11.00 hod. Trasy oboch behov začínajú aj končia na Námestí SNP. Certifikovaná polmaratónska trať smeruje zo Stropkova cez Chotču do Bukoviec a späť, obrátka desaťkilometrového behu je na polceste v Chotči. Registrácia na preteky je spustená od začiatku marca na adrese www.stropkovska20.sk a potrvá do 9. mája. Po tomto termíne je možné registrovať sa v deň štartu na Námestí SNP.
Začiatok Detského behu pre mamičky na malom okruhu okolo námestia bude nasledovať po odštartovaní hlavných pretekov.

Podujatie sa koná s podporou Prešovského samosprávneho kraja.
-kbs-


 
 

Stropkov má tretí najkrajší kalendár na SlovenskuVytlačiť
 

kalendar_3.jpgPekný úspech zaznamenalo mesto Stropkov v súťaži o Najkrajší kalendár Slovenska pre rok 2019, ktorej vyhodnotenie sa konalo v utorok v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici. Do 27. ročníka súťaže organizovanej  Klubom fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov prihlásila stropkovská samospráva svoj kalendár s podtitulom Stropkov v časoch Rakúsko – Uhorska a prvej Československej republiky. Obsahuje 25 historických fotografií z prelomu 19. a 20. storočia a obdobia pred rokom 1938. Porota zložená z vysokoškolských pedagógov, grafikov, fotografov i novinárov ocenila jeho pútavosť a historickú výpovednú hodnotu. V kategórii mestských viaclistových nástenných kalendárov získal Stropkov 3. miesto. „Hoci sme vydali už štyri oficiálne mestské kalendáre, do súťaže sme sa prvýkrát prihlásili až v tomto roku. Veľmi ma teší, že vo svojej premiére sme zaznamenali úspech. Myslím si, že aj takýmto spôsobom dostávame Stropkov do širšieho povedomia verejnosti a propagujeme našu bohatú históriu v rámci celého Slovenska,“ uviedol primátor Stropkova Ondrej Brendza.
Ocenený kalendár je od prvotnej myšlienky, výberu fotografií, až po finálny grafický návrh dielom kolektívu zamestnancov Mestského úradu. Ako už bolo spomenuté aktuálna publikácia je štvrtou edíciou oficiálneho mestského kalendára. Mesto v nich postupne prezentovalo cyklické podujatia samosprávy, v roku 2017 tam boli umelecké zábery mesta zachytené objektívmi členov tamojšieho Klubu nezávislých fotografov a lanský kalendár priblížil úspešné premeny Stropkova v uplynulých rokoch.
Do súťaže slovenskej kalendárovej tvorby bolo prihlásených spolu 45 nástenných a stolových  kalendárov od 33 vydavateľov. Ocenené publikácie budú súčasťou putovnej výstavy, ktorá sa v najbližších mesiacoch bude konať v pätnástich slovenských mestách.
-msú-


 
 
Položky 1-10 z 22

dnes je: 17.8.2019

meniny má: Milica

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka