Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
StropkovHľadať
 
 

Divadlo mladých NO-TAK

História DM NO - TAK

Foto: Logo DM NO-TAK

    História Divadla mladých NO-TAK siaha do roku 1987. Vtedy sa prvýkrát v priestoroch bývalého MsKS v Stropkove predstavila skupinka stredoškolákov z SOU elektrotechnického vedená svojím učiteľom Mgr. Miloslavom Cimbalom, aby prezentovala pred zrakmi spolužiakov výsledok vlastnej mimoškolskej činnosti vo forme divadelného predstavenia pod názvom Popanštená kotrba. Prvý letmý dotyk s javiskom, divadelnými doskami, znamenal od tejto chvíle pre mnohých krok do sveta umenia. Potreba tvoriť, vyjadriť sa prostredníctvom divadla sa stala drogou nielen pre členov súboru, ale aj pre samotného režiséra. Nadšenie z prvotného úspešného počinu sa stalo hnacím motorom do ďalšej divadelnej práce. Súbor získal na kvalite príchodom talentovaných divadelníkov:  M. Rejdovjan, K. Mulíková, K. Kimáková, Ľ. Kmiť a iní. Kvalitná produkcia pritiahla postupne do hľadiska stále väčší počet predovšetkým mladých divákov. Od momentu, kedy sa zriaďovateľom súboru stalo MsKS v Stropkove (dnes Odbor školstva a kultúry Mestského úradu v Stropkove), sa mládežnícke divadlo stalo neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho diania v meste ako jedinečný fenomén prinášajúci kvalitnú zábavu i poučenie. Dôkazom sú pravidelné víťazstvá na okresných prehliadkach, krajských prehliadkach záujmovo umeleckej činnosti stredoškolskej mládeže, prípadne na celoslovenských prehliadkach alternatívneho, či netradičného divadla. Najväčším úspechom v tejto úvodnej etape vývoja divadla sa stalo víťazstvo na celoštátnej prehliadke súborov ZuČ v Ostrave. Hra Žiť svoj sen z pera režiséra, scenáristu súboru M. Cimbalu, v interpretácii členov divadla NO-TAK, sa ako jediná umiestnila v zlatom pásme. Zaujímavým obdobím z dramatického hľadiska bol príklon k alternatívnej forme divadla. Napriek obavám zo straty diváka súbor vsadil na kreativitu, invenčnosť svojich členov a výsledkom bola „trilógia“ Absens, Nonsens, Ideoti - inscenácie vymykajúce sa z rámca klasického činoherného divadla.
    Vyvrcholením tejto etapy kolektívnej spolupráce všetkých členov divadla pri tvorbe predstavení bola opäť pravidelná účasť na celoslovenských súťažných prehliadkach divadla mladých v Senici. Pozoruhodným úspechom je 3. miesto na spomínanej prehliadke (v roku 1997), vlastnou inscenáciou Ideoti alebo Ešte nie ?!
    Divadlo programovo smerovalo k inscenáciam s prvkami absurdného divadla cez divadlo jedného herca (K. Muliková, I. Nemcová, A. Bodnárová), klasické hry (A. P. Čechov  Labutia pieseň). Vďaka posledne spomenutej hre  bol súbor preradený do vyššej kategórie .Neskôr sme pristúpili k inscenovaniu významných dramatických diel svetových autorov. Tento odvážny a riskantný dramaturgický počin divadla mladých, obracajúci pozornosť diváka opäť do nepreskúmaných vôd, sa stretol s príjemnou diváckou odozvou. Skutočnosť, že diváci prijali zmenenú poetiku súboru, len dokazuje, že súbor sa vyprofiloval na kvalitné umelecké teleso, ktoré sa dokáže popasovať s náročným textom, dokáže mu dať svojskú originálnu podobu. Vypredané hľadisko počas slávnostných premiér, časté reprízy, vystúpenia pre školy, prehliadky, ocenenia zo súťaží dokazujú, že cestu do hľadiska si nehľadajú len mladí ľudia, ale aj početné skupiny dospelých, ktorým učarovala poetika súboru i samotné inscenácie. Medzi divácky najúspešnejšie inscenácie v podaní DM NO-TAK v poslednom období patrí Aristofanova Lysistrata, Goldoniho Sluha dvoch pánov. Mimoriadnu pozornosť u divákov. vzbudilo predstavenie G. Görgeya Ide pešek okolo..
    S pozitívnou odozvou u diváka i odbornej poroty sa stretla hra A. Železcova Dialógy
o zvieratách alebo Recesívny gén. Vystúpenia súboru so spomínaným predstavením boli dôkazom skutočnosti, že sa podarilo sformovať kultivovaný herecký súbor schopný zvládnuť aj náročnejšie texty z oblasti svetovej drámy.
    V roku 2008 súbor pripravil jednu z divácky najúspešnejších inscenácií vo svojej histórií. Hra M. Cammolletiho Tri letušky v Paríži zaznamenala mimoriadnu návštevnosť počas všetkých svojich repríz.  Prvýkrát v histórii nášho divadla sa podarilo v repríze vypredať divadelnú sálu mesta Stropkov. Netradičným dramaturgickým a režijným počinom v histórii divadla bola hra-tanečné divadlo Ja, Andy!, ktorá vznikla v spolupráci s tanečným súborom IMPET(umel.vedenie - p.Bernadetta Wojtun Szikora) pri Mlodziezowom Dome kultury
v Rzseszowe a rakúskym choreografom-tanečníkom tanga, Luigim Zollom. Predstavenie sa sa stretlo s mimoriadnym ohlasom predovšetkým u poľského obecenstva,ktoré dokázalo oceniť predovšetkým tanečné kreácie a choreografické nápady pri realizácii jednotlivých výstupov. Bohužiaľ toto predstavenie nebolo často reprízované na Slovensku, pretože mimoriadna udalosť na poľskej politickej scéne (tragický pád lietadla s časťou poľskej vlády)nám s pochopiteľných príčin  zabránila ďalej ponúkať  verejnosti toto určite zaujímavé a hodnotné predstavenie.
    V 24. sezóne sme pre svojích divákov predstavili hru Jeana Cocteaua Krásny ľahostajný, ktorú autor napísal pre speváčku Edith Piaf.Zaujímavá realizácia spomínaného textu,kde sa
v hlavnej úlohe predstavila M.Sušinová,stropkovskému divákovi známejšia ako spevácka osobnosť,zaujala divákov v partnerskom Rzeszowe.
    Nasledujúca  25. a 26.sezóna sa nesie v duchu návratov k jednoduchým komédiám, ktoré sú síce umelecky menejhodnotné, no na druhej strane divácky veľmi úspešné. Napriek všetkému sa už ostrieľaní členovia súboru úspešne popasovali s prípravou hry Donalda Churchilla Natierač  a pripravili svojmu divákovi poriadnu dávku príjemnej zábavy. Prostredníctvom tejto inscenácie súbor znova potvrdil, že veľmi dobre ovláda herecké majstrovstvo a vie pripraviť svojmu obecenstvu príjemné chvíle strávené v priestoroch  stropkovskej divadelnej sály .Herecký koncert pokračoval aj v hre Ach,tá neha našich dám(.......) Tri hlavné protagonistky predstavenia rozohrali kruté a zároveň smiešné situácie v tejto čiernej komédii, ktorá si tiež našla svojho diváka. Téma vzťahov medzi mužmi a ženami jednoznačne oslovila značný počet divákov a pritiahla do obecenstva množstvo ľudí.
    Po úspechu vyššie spomínaných hier sme po dramaturgickej stráne znova trochu zariskovali a vrátili  sa k realizácii hier z oblasti absurdného divadla. Výborne nám k tomu poslúžila hra Slavomíra Mrožka pod názvom Serenáda. Hra o láske ,zrade,manipulácii bola pre súbor príjemným vybočením z prúdu nenaročných komédii .Vyžadovala si dôkladne premyslený dramaturgicko réžijný rozbor a značnú dávku pochopenia motívov konania jednotlivých postáv,ktoré sa ocitajú v zaujímavých situáciach. Nastúpený trend sme naplno rozvinuli v hre W.Gombrowicza ,Ivona,princezná burgundská. Naplno sa zúročili herecké skúsenosti z predchádzajúcej inscenácie a v konečnom dôsledku aj táto hra,ktorá nesie v sebe  hlboké filozofické posolstvo, bola prijatá veľmi pozitívne.
    V poslednej sezóne sme sa rozhodli inscenovať hru chorvátskeho spisovateľa Mira Gavrana ktorá v humornej i smutnej rovine chce hlavne ženám objasniť zákutia mužského sveta.Komédia ma priznačný názov - Všetko o mužoch.

Zoznam divadelných hier


 

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka