Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
StropkovHľadať
 
 

Nový knižničný systém uľahčuje prácu a približuje knižnicu verejnostiVytlačiť
 

fpu.jpgOd júla 2018 do konca júna tohto roka prebiehala v mestskej knižnici implementácia projektu KIS Tritius. Bol zameraný na nákup novej výpočtovej techniky a nového knižnično-informačného systému Tritius. „V rámci modernizácie techniky sme zakúpili nový server, čítačky čiarových kódov, notebook, počítačové zostavy a laserovú tlačiareň. Po nainštalovaní knižnično-informačného systému Tritius bola spustená testovacia verzia, na ktorej sa zamestnanci knižnice oboznamovali s knižničným systémom. Nevyhnutný tiež bol presun databáz z predchádzajúceho do nového systému. Každá kniha i periodická tlač sú ponovom označené čiarovým kódom a čitateľom sú postupne vydávané nové elektronické čitateľské preukazy,“ vysvetlila zamestnankyňa knižnice Emília Vítová. Samotný systém stál 7656 eur, potrebný hardvér ďalších 3530 eur. Dotácia Fondu na podporu umenia predstavovala 10 tis. eur, spoluúčasť mesta bola 1186 eur. Výsledkom projektu je poskytovanie  kvalitnejších a modernejších knižnično-informačných služieb širokej verejnosti. Nový systém zároveň sprístupní užívateľom potrebné informácie zo všetkých dostupných zdrojov. Spĺňa všetky požiadavky na moderný, prehľadný a prispôsobivý systém. Ide o úplný knihovnícky systém, ktorý spája vlastnosti osvedčeného systému Clavius (najrozšírenejšieho knihovníckeho systému v SR a ČR) s modernou technológiou webovej aplikácie, ktorá má potenciál slúžiť v knižnici ďalšie desaťročia.
„V rámci implementácie projektu sme brali do úvahy širokú škálu používateľov knižnice a snažili sme sa vyhovieť  ich požiadavkám a taktiež požiadavkám našich knihovníkov. Predpokladaný počet jednotlivcov, ktorí budú mať profit z výsledkov projektu, je pre cieľovú skupinu mladší a starší školský vek 700 užívateľov, 500 užívateľov z radov mládeže a 1400 dospelých,“ uviedol vedúci Odboru školstva MsÚ Tibor Kubička.
Tritus dodržiava všetky medzinárodné formáty, pravidlá a normy, má moderný a prehľadný dizajn. V rámci používateľského konta má jednoduché vyhľadávanie, poskytne čitateľovi informácie o jeho výpožičkách, rezerváciách, poplatkoch a pod. Vstup do systému je možný na adrese kniznica.stropkov.sk
-msk-


 
 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka