Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
StropkovHľadať
 
 

Stropkov oslávi 100. výročie konca vojny a odhalia monument na cintoríneVytlačiť
 

MANEVRE 1911 STROPKOV A4 sk.jpgPripravujú reprint historických pohľadníc a razbu dobových vyznamenaní
Stropkov sa chystá na veľkú slávnosť. V sobotu 29. septembra sa tam v rámci celodenného programu uskutoční séria podujatí pripomínajúca vojnové udalosti spred sto rokov. Jeho hlavným motívom budú oslavy 100. výročia ukončenia I. svetovej vojny. „Túto významnú udalosť si práve u nás pripomíname z dôvodu, že naše mesto a celý vtedajší okres boli v časoch Rakúsko – Uhorska dôležitým strategickým územím monarchie. V predvojnovom období, od 12. do 15. septembra 1911, sa stal Stropkov centrom vojenských manévrov celej severovýchodnej časti Rakúsko – Uhorska za účasti viac ako 100-tisícovej armády. V našom kaštieli bol vtedy ubytovaný následník trónu František Ferdinand d´Este,“ priblížil primátor mesta Ondrej Brendza.
Okolie Stropkova je z hľadiska histórie I. svetovej vojny jedným z najvýznamnejších regiónov na Slovensku. Mestom sa trikrát prehnal front, v rokoch 1914 – 1918 tu bol zriadený vojnový cintorín, na ktorom je podľa dostupných údajov pochovaných vyše 700 vojakov rôznych národností. V blízkom okolí, v obci Veľkrop, sa nachádza najväčší vojnový cintorín z I. svetovej vojny na východnom fronte. Je tam pochovaných okolo 9000 vojakov. Aj preto považuje samospráva za nevyhnutné pripomínať si udalosti, ktoré pred sto rokmi výrazným spôsobom ovplyvnili politický, hospodársky, sociálny a spoločenský vývoj Európy i našej krajiny. „Vďaka dotácii z Ministerstva vnútra aktuálne dokončujeme záverečnú etapu rozsiahlej rekonštrukcie stropkovského vojnového cintorína. V rámci podujatia je naplánované odhalenie monumentálneho pamätníka obetiam Veľkej vojny s menoslovom 320 doteraz identifikovaných pochovaných,“ dodal O. Brendza. Posviacka cintorína za účasti vojenských duchovných, vojenského sprievodu a čestnej stráže v dobových uniformách je naplánovaná na sobotné predpoludnie. Účastníci sa následne presunú k miestnemu kaštieľu, kde bude odhalená pamätná tabuľa pripomínajúca návštevu Františka Ferdinanda d´Este v Stropkove.
Druhá časť programu začína o 13.00 hod. nástupom dobových vojsk a príchodom veliteľského zboru. Na tunajšom námestí je naplánovaná ukážka výcviku dobových armád, vystúpenia vojenskej i ľudovej hudby, tvorivé dielne pre deti, v priestoroch kaštieľa sa uskutočnia odborné prednášky domácich a zahraničných historikov zamerané na tému I. svetovej vojny.
Chýbať nebude dobový tábor vojsk s poľnou kuchyňou, vojenskými stanmi a ukážkou výzbroje jednotlivých armád, počas celého dňa budú po meste „patrolovať“ c.k. rakúsko-uhorskí vojaci. Ozbrojené sily SR budú mať na námestí zriadené regrutačné stredisko.
Desiatka umelcov z okolitých krajín bude od štvrtka tvoriť v rámci plenéra zbierku diel viažucich sa k vojenskej histórii Stropkova. V kaštieli sa uskutočnia aj tri vojenské výstavy. Návštevníci budú môcť vidieť napríklad skicár významného slovenského maliara Ladislava Medňanského, ktorý bol priamym účastníkom bojov I. svetovej vojny a zachovala sa aj jeho skica stropkovského námestia.
Celý scenár podujatia bude prebiehať v réžii mesta a Klubu vojenskej histórie Beskydy. V rámci propagácie tohto významného výročia pripravuje mesto Stropkov reprint historickej pohľadnice z tunajších manévrov z roku 1911, vyrazená bude aj replika pamätnej medaily k manévrom, ktorej originál sa nachádza v súkromných zbierkach miestnych historikov.
-msú-


 
 

dnes je: 15.11.2018

meniny má: Leopold

webygroup
ÚvodÚvodná stránka