Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
StropkovHľadať
 
 

Stropkovský jarmok oslavuje jubileumVytlačiť
 

Hlavnými účinkujúcimi Jana Kirschner a Hex

jarmok logo 2019.jpgV meste vrcholia prípravy na 25. ročník obnoveného jarmoku. Od piatku do nedele očakávame tisícky návštevníkov, pre ktorých je pripravený bohatý kultúrny program, množstvo sprievodných podujatí a na svoje by si mali prísť i nakupujúci, keďže na Hlavnej ulici i námestí by malo svoje výrobky i občerstvenie ponúknuť vyše 150 predajcov.
Rok 2019 je pre Stropkov v mnohom jubilejný: v marci oslávili 615. výročie prvej písomnej zmienky, v máji 350. výročie založenia Bratstva sv. škapuliara  a tretím jubileom sa pýši nadchádzajúci jarmok. Jeho neoficiálnym začiatkom bude v piatok popoludní tradičné stretnutie partnerských miest Stropkova – poľských Korczyny, Bilgoraja a Ropczyc, Bíliny z Čiech a Novovolynska z Ukrajiny. Slávnostné otvorenie jarmoku je naplánované na šestnástu hodinu na Námestí SNP. „Stropkovský jarmok, ktorého tradíciu sme obnovili v roku 1995, je právom hodnotený ako jeden z najatraktívnejších na východe Slovenska. Vďaka za to patrí mojim predchodcom i tímu organizátorov, ktorí za štvrťstoročie dostali jarmok do súčasnej podoby, keď počas prvého augustového víkendu do Stropkova prúdia tisíce ľudí zo Slovenska i zahraničia,“ uviedol primátor Stropkova. Hlavnými účinkujúcimi piatkového programu bude poľská formácia Tolhaje prezentujúca folklórnu hudbu pohraničia v jedinečnom štýle a vrcholom večera bude koncert skupiny Hex. Deti si v piatk popoludní prídu na svoje v interaktívnom predstavení Baby band s pesničkami Fíha a tralala. Sobotný večer bude patriť prešovskej reggae kapele Akustika a vyvrcholí koncertom Jany Kirschner. Počas obidvoch večerov sa po skončení hlavného programu žrebuje bohatá tombola.
Pre motoristov bude centrum mesta uzavreté od piatkového rána. Uzávierka potrvá do nedeľného popoludnia a tranzitná doprava bude presmerovaná cez mestskú časť Bokša. Predajné stánky budú rozmiestnené na ulici Hlavnej, občerstvenie je lokalizované na Námestí SNP. Neodmysliteľnou súčasťou jarmoku je obľúbená Ulička remesiel. V tomto roku tam bude mesto v spolupráci s Podduklianskym osvetovým strediskom vo Svidníku realizovať projekt Remeslo má zlaté dno. Verejnosť sa bude môcť oboznámiť a prostredníctvom tvorivých dielní i vyskúšať brašnárstvo, tkanie na krosnách, povrazníctvo, zvonolejárstvo, drevorezbu motorovou pílou i ďalšie tradičné remeslá. Pre najmenších bude v uličke v sobotu popoludní pripravená Papierová tvorivá dielňa, Zábavné popoludnie s Usmievankou a ďalšie pútavé akcie. „V rámci jarmoku sa samozrejme snažíme čo najviac propagovať aj naše mesto. Aj v tomto roku bude mať v Uličke remesiel svoj stánok  Turistické informačné centrum. V ponuke bude mať viacero nových propagačných materiálov a určite najatraktívnejšou novinkou bude razič mincí s motívom Stropkova,“ priblížil primátor. Organizátori sa v tomto roku zamerali aj na praktickejšie novinky. Po dlhých rokoch sa rozhodli nahradiť neestetické chemické prenosné toalety kontajnerom s plnohodnotnými toaletami.
Počas celého jarmočného týždňa sa v meste konajú sprievodné podujatia v rámci Stropkovského kultúrneho leta – fotografické výstavy, divadelné predstavenia či vernisáže výtvarníkov, v stredu sa 30 darcov zúčastnilo na Jarmočnej kvapke krvi.
-msú-


 
 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka