Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
StropkovHľadať
 
 

Potoky - Gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskievy

Foto: Potoky - Gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskievy

Gréckokatolícky chrám v obci Potoky bol postavený v roku 1773. Ani počas dvoch svetových vojen nedošlo k jeho veľkému poškodeniu. Chrám bol opravovaný až v rokoch 1956 - 1957. Drevený chrám je venovaný svätej mučeníci Paraskeve. Paraskeva sa stala známou ako ohlasovateľka evanjelia. Keď sa jej počas Diokleciánovho prenasledovania kresťanov pred pohanským súdom pýtali na jej meno, odpovedala že jej meno je Kristus. Paraskevu následne umučili v Ikóniu – dnešnom Konya v Turecku.

Foto: Potoky - Gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskievy

Drevený chrám v obci Potoky bol vystavaný v zrubovom štýle. Chrám pozostáva zo svätyne, chrámovej lode a predsiene. Každá časť budovy má vežu s kupolou a krížom. Hlavná chrámová veža je nezvyčajne vysoká. Chrámové veže a chrámová strecha sú pokryté drevenými štiepanými šindľami. Drevený chrám má iba dve okná vo svätyni a dve okná v chrámovej lodi.

Foto: Oltár - Gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskievy

Oltár vo svätyni pochádza z 18. storočia. Na ľavej strane svätyne sa nachádza žertvevík na prípravu eucharistických darov so vzácnou ikonou Krista z 18. storočia.
Charakteristickým prvkom byzantského chrámu je ikonostas. Vznikol z priehradky medzi loďou a svätyňou. Postupne sa sem pridávali zobrazenia Krista, Bohorodičky a svätých, až sa vyvinul do dnešnej podoby, zvyčajne v piatich radoch a s tromi dvermi. Ikonostas v drevenom chráme v obci Potoky pochádza z polovice 18. storočia. Má štyri rady ikon. V hlavnom rade ikonostasu sú nasledovnú ikony: sv. Mikuláš z Myry, sv. Bohorodička Hodegetria (ukazovateľka cesty), Kristus Učiteľ a Majster, ikona patrocínia sv. mučeníce Paraskevy. Cárske dvere pozostávajú z dvoch krídel s vyobrazeniami štyroch evanjelistov a sviatku Zvestovania našej presvätej Vládkyni, Bohorodičke, vždy Panne. Nad hlavným radom ikonostasu je rad veľkých byzantských sviatkov s ikonou Poslednej večere. Na radom ikon sviatkov je rad svätých apoštolov. V jeho strede je ikona Krista Vševládcu. Na ikonostase chýba štvrtý rad starozákonných prorokov a ikona Ukrižovania Krista, ktorý má po bokoch sv. Bohorodičku a sv. evanjelistu Jána. Piaty rad sa nachádza pod hlavným radom ikonostasu. Sú v ňom nasledovné ikony: sv. Mikuláš z Myry, Svätá rodina, Kristus podajúci pod ťarchou Kríža a Ikona Kríža. Tento ikonostas je koncipovaný dozelena s jemným náznakom mramorovania. Stĺpiky ikonostasu sú ozdobené vyrezávanými vyobrazeniami vinnej revy. Sú pozlátené. Vo zvonici pri chráme visia tri zvony. Jeden z nich pochádza z roku 1839. Ikonostas bol kompletne reštaurovaný v Levočských reštaurátorských ateliéroch v rokoch 2000 až 2007. Drevený chrám a drevená zvonica boli rekonštruované v rokoch 2009 a 2010.

Kontakt pre jednotlivcov:

Adresa: Gréckokatolícky farský úrad, Stročín 100, 089 01
Telefón: +421 54 752 1088 
Mobil: +421 908 637 550

 

Kontakt pre skupiny:

Adresa: Cestovná agentúra Byzant, Hlavná 3, 080 01 Prešov
Telefón: +421 51 756 2668
e-mail: info@drevenechramy.sk

 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka