Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
StropkovHľadať
 
 

Veľkrop - Vojnový cintorín z I. svetovej vojny

cintorin.jpg

Cintorín mala v medzivojnovom období na starosti žandárska stanica Malá Poľana, neskôr stanica Stropkov. Pozemok pre cintorín daroval bývalý vlastník štátu. Podľa katastrálneho listu by sa na cintoríne malo nachádzať 127 hrobov. Z celkového počtu by malo byť 72 hromadných šácht a 55 jednotlivých hrobov. Tento údaj súhlasí s počtom hrobov na archívnom náčrte. Tento cintorín vznikal postupne po skončení bojov v období prvej svetovej vojny. Je výsledkom niekoľkých etáp exhumovania hrobov z okolia a čistenia bývalého bojiska. Počet pozostatkov je naozaj extrémny. Samotná zložka o cintoríne poskytuje iba zlomky informácii.

Foto: Veľkrop - Vojnový cintorín z I. svetovej vojny  Foto: Veľkrop - Vojnový cintorín z I. svetovej vojny

Náčrt, ale aj ďalšie archívne dokumenty nám dokazujú, že  tento cintorín postavili profesionálne armádne jednotky, ktorých úlohou bola výstavba vojnových cintorínov a všetky práce s tým spojené. Dokázateľne tu pracovalo niektoré z kriegsgräber kománd. V archívnej zložke sa zachovali zlomky z exhumačných prác v roku 1916. V období od septembra do októbra 1916 bolo v okolí Veľkropu exhumovaných 72 hrobov a pozostatky obetí prenesené na cintorín pri obci Veľkrop. Exhumovaných bolo 131 obetí. Pôvodné hroby sa nachádzali napr. na kóte 336 severozápadne od Varechoviec, medzi Veľkropom a Soľníkom, južne od obce Makovce, na kóte 450 pri Veľkrope, západne od spomínanej kóty a pod. Samozrejme sú to iba zlomky z celkového počtu, ale dokazujú systematické exhumačné práce už  v období vojny  a to na pomerne širokom priestore.

Foto: Veľkrop - Vojnový cintorín z I. svetovej vojny  Foto: Veľkrop - Vojnový cintorín z I. svetovej vojny

Obec  Veľkrop zasiahli bojové operácie 1. svetovej vojny niekoľkokrát. Po prvýkrát ruské vojská prenikli do Veľkropa na začiatku decembra 1914. Po krátkom čase boli rakúsko-uhorskou armádou vytlačené. Na začiatku februára 1915 ruské jednotky prenikli do Veľkropa opäť. Obec sa počas troch nasledujúcich mesiacov ocitla priamo v epicentre bojov. K najťažším bojom na tomto úseku frontu došlo na prelome marca a apríla 1915 počas rozhodujúcej ruskej ofenzívy, ktorej cieľom bolo dosiahnuť prielom karpatského frontu a preniknúť do vnútrozemia Rakúsko – Uhorska. Tento cieľ sa nepodarilo splniť a z priestoru Veľkropa sa poslední ruskí vojaci stiahli v noci zo 4. na 5. mája 1915. Pozostatkom intenzívnej bojovej činnosti je vojnový cintorín nachádzajúci sa nad obcou. Vojnový cintorín Veľkrop je najväčší cintorín z prvej svetovej vojny na Slovensku. Miesto posledného odpočinku tu našlo 8662 vojakov rakúsko-uhorskej a ruskej armády. Z celkového počtu je známych podľa mena len 11 vojakov. Zo širokého okolia boli exhumované vojnové hroby, ktoré boli prenesené na tento vojnový cintorín.  Obnova tohto pietneho miesta začala v roku 2009 a realizovala ju obec Veľkrop v spolupráci s Klubom vojenskej histórie Beskydy.


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka