Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
StropkovHľadať
 
 

Významné udalosti mesta Stropkov

Vojenské manévre 1911 v okolí Stropkova

Zábery z manévrov 1911.jpg

Príchod  následníka  trónu  do Stropkova (vľavo hore), Privítanie  následníka  trónu v Bardejove  na  žel.  stanici (v strede hore), Nástup  pešiakov (v pravo hore), Armádne  vedenie vo Vyšnom Mirošove v strede  následník  trónu (vľavo v strede), Nástup  do  Duklianskeho  priesmyku (v strede), Zahraničný  pozorovatelia ( v pravo v strede), Leopold Salvatór,  následník  trónu  a jeho  doprovod (vľavo dole), Po  útočnej  akcií (v strede dole), Nabíjanie  delostreleckého  kanóna (v pravo dole)

 

Začiatkom 20. storočia sa medzi Francúzskom, Veľkou Britániou, Ruskom (Dohoda) – Nemeckom, Rakúsko-Uhorskom, Talianskom (Trojspolok) stupňovalo mocenské napätie. Z tohto napätia vzišla myšlienka Trojspolku uskutočniť vojenské manévre. Prvé spoločné cvičenie spojeneckých síl zamerané na simuláciu bojových operácií v Haliči sa konalo 16. septembra 1893 na území súčasného Maďarska. O tri roky neskôr (1896) sa vojenské cvičenie zopakovalo, ale už priamo pri haličskej pevnosti Przemyśl, kde skúšali odolnosť fortifikačných zariadení. Územie Haliče bolo úzko prepojené priesmykmi so severovýchodnými župami Uhorska. Z geopolitického hľadiska sa predpokladalo, že ruská armáda sa bude snažiť preraziť frontovú líniu v Haliči a smerovať svoj postup cez Karpaty do Budapešti a zároveň do Viedne. Na základe tejto myšlienky sa v roku 1911 uskutočnili veľké vojenské cisársko-kráľovské manévre v okolí Stropkova a Svidníka. Boli zamerané na obranu karpatských priesmykov. Takticko-strategická poloha manévrov sa nasmerovala do priestoru Stropkova a Svidníka.

Fot: Cvičenie vojenskej jednotky z manévrov z roku 1911 (V Stropkove v priestore rieky Ondava)  Foto: Stropkov 1911.Manevre - velenie štábu a náčelník Franz Conrad von Hötzendorf a baron Gejza Andrássy

V ľavo: Cvičenie vojenskej jednotky z manévrov z roku 1911 (V Stropkove v priestore rieky Ondava)
V pravo: Stropkov 1911.Manevre - velenie štábu a náčelník Franz Conrad von Hötzendorf a baron Gejza Andrássy

 

Stropkov sa v roku 1911 pripravoval na príchod následníka trónu a mesto na zveľadenie dostalo aj štátny príspevok. Bola vybudovaná kanalizácia, bol opravený vodovod, opravili sa cesty, vybetónovali sa chodníky, bol zregulovaný aj potok pretekajúci cez mesto, posilnilo sa verejné osvetlenie, do poriadku sa dali aj protipožiarne nádrže, opravili sa verejné studne. Rekonštrukciou prešiel aj kaštieľ a domy na Hlavnej ulici. Dal vysadiť lipy, ktoré dnes zdobia areál kostola (Zámockej ulice). Už prvý autor stropkovských dejín Ede Ungváry sa vyjadril, že mesto sa týmto posunulo o polstoročie dopredu. Zásluhu na tom mal vtedajší richtár Jozef Žanony, ktorý sa nedožil príchodu následníka trónu. Zomrel deň pred jeho príchodom na vyčerpanie z príprav vo veku 74 rokov.

Foto: Plán rozmiestnenia ubytovaných dôstojníkov

Plán rozmiestnenia ubytovaných dôstojníkov
 

Dňa 12. septembra 1911 sa v okolí Stropkova zišla 100 tisícová rakúsko-uhorská armáda. V Stropkove malo svoj hlavný stan vrchné velenie armády. Počas trvania manévrov boli v Stropkove ubytovaní najvyšší predstavitelia rakúsko-uhorskej brannej moci spolu s vtedajším následníkom rakúsko-uhorského trónu Františkom Ferdinandom d´Este Habsbursko – Lotrínskym. Cisár František Jozef I. sa kvôli chorobe nemohol manévrov zúčastniť. František Ferdinand bol ubytovaný v stropkovskom kaštieli. Zachovala sa nám fotografia následníka trónu pred kaštieľom a fotografia jeho izby. Dňa 15. septembra 1911 okolo desiatej hodiny boli manévre slávnostne ukončené.

Foto: Pohľadnica ako pamiatka na manévre určená pre rakúsku časť monarchie 1911  Foto: Pohľadnica ako pamiatka na manévre určená pre uhorskú časť monarchie 1911Vľavo: Pohľadnica ako pamiatka na manévre určená pre rakúsku časť monarchie 1911
V pravo: Pohľadnica ako pamiatka na manévre určená pre uhorskú časť monarchie 1911

 

Z obdobia manévrov sa zachovali 2 pohľadnice ako pamiatka na vojenské manévre. Jedna bola určená pre rakúsku časť a druhá pre uhorskú časť monarchie. Ďalšou pamiatkou boli 2 pamätné medaily. Na averze jednej z nich je vyobrazený František Jozef I. a na reverze je dvojjazyčný (maďarský a nemecký) text o termíne a udalosti konanej pri Stropkove a Svidníku. Na averze druhej medaily je cisár vyobrazený spolu s jeho synovcom a následníkom trónu Františkom Ferdinandom d´Este a na reverze trojjazyčný (maďarský, nemecký a poľský) text  o termíne a udalosti konanej pri Stropkove a Svidníku.

Foto: Následník Rakúsko-Uhorské trónu František Ferdinand d Este pred kaštieľom v Stropkove  Foto: Izba Františka Ferdinanda d Este v kaštieli v Stropkove

Vľavo: Následník Rakúsko-Uhorské trónu František Ferdinand d Este pred kaštieľom v Stropkove
V pravo: Izba Františka Ferdinanda d Este v kaštieli v Stropkove

 

Dňa 29. septembra 2018 sa v Stropkove uskutočnila akcia s názvom Manévre 1911. Pri tejto príležitosti sa na budove kaštieľa odhalila pamätná tabuľa venovaná následníkovi trónu Františkovi Ferdinandovi d´Este.

Foto: Pamätné medaile z manévrov 1911    Foto: Pamätné medaile z manévrov 1911

Pamätné medaile z manévrov 1911

 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka